Heidi Trautmann

Lefkosa in my Viewfinder – Discover the Old City and its treasures A Photo Competition
1/26/2015

By Heidi Trautmann

All residents above the age of 18 years who have made North Cyprus their home are invited to participate in the recently released photo competition. Go and discover the place, take your time and walk the places, lanes, venture into corners you have never been to and try to catch the atmosphere which is a mixture of fabulous history, cultural riches but also the sorrow and pains of war combined with the human texture of the people living in it today. Try to find a new angle, try to see the place with your eyes. You have time until the 15th of March to make yourself acquainted with this place of multilayered architecture, traditions and life styles. There is so much to catch our eye, the beauty of a door, neglected but worth to be protected and brought forward, in short the character of the city.

I have been invited to the presentation of the new project and been given all details for your participation, the competition’s terms and conditions. The Mayor of Nicosia Municipality, Mr. Mehmet Harmancı with Fatos Miralay, who is the Head of Nicosia Municipality Art and Culture commission and whose idea it was in the first place explained the project and introduced the jury members; they had also invited the sponsors of the competition who explained their reason in supporting the project.

I will try to translate the terms and conditions as well as possible, but will enclose the Turkish original as well. You will find all the necessary documentation on the Municipality’s website which you will find at the bottom of the page.

 First of all the prizes that can be won:

1.    3000 TL

2.    2000 TL

3.    1000 TL

Special  Mention: Plaquette

 

And the date of entry: 15 March 2015

Names of the Jury members:a1) Hasan Hüseyin (Jüri Başkanı)

2)      Gazi Yüksel

3)      Kerim Belet

4)      Fatoş Miralay

5)      İlkem Tunar

 

Conditions of participation

-Participation is free of charge

-All amateur and professional photographers can take part provided they are 18 years of age.

-Photos must be taken within the walls of the city of Nicosia.

-The participants are free to choose the subject and story of their photos.

- Photos that have received a prize in any other photo competitions, be it national or international, or manipulated in any form, are not accepted.

- The number of photos to be entered in the competition is a minimum of three and max seven pieces.

-Max quality, JPEG format, 300 dpi – etc, pls refer to Turkish text

-Photos can be in black and white or in colour

-Photoshop editing is not accepted.

-Awards will have to be returned if the participant is found to have acted against the rules and conditions of the competition.

-Panoramic photo??

-Photos that do not comply with the rules and conditions will not be accepted.

-The result of the competition will be announced on the website of LBT and facebook and twitter sites and will be published in the newspapers.

-The works will be printed…..50x75 and …..50x100 for exhibition. Pls refer to Turkish text.

- Venue of exhibition is not yet decided upon.

 

Entry of competition and Return of works

Please refer to Turkish text

Referring to naming and marking of works

Rights of Use

Please refer to Turkish text


Competition Coordinator office:

LTB İdari Hizmetler Şubesi, Basın ve Halkla İlişkiler Birimi

Tel: +90 (392) 228 52 21 (Dahili )

İletişim ve etkinlik bilgileri için

E-mail: halklailiskiler@lefkosabelediyesi.org

Web adresi: www.lefkosabelediyesi.org

 

RUMUZ: / Code name.................................

 

 

 

No

 

Eser Adı /Name of photo

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

 

 

Adı Soyadı:/Name .........................................................................................

 

Kimlik No: /Passport No.............................................................................................

 

Doğum Tarihi:/Date of Birth:........................................................................................

 

Adresi:/Address....................................................................................................

 

Ev Telefonu: /Landline Home..........................................................................................

 

İş Telefonu: /Landline Office.............................................................................................

 

Cep Telefonu:/ Mobile Tel. .........................................................................................

 

E-mail:....................................................................................................

 

 

 

 

 

Tarih/Date:                                                                                                    İmza/Signature:

 

 

LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ

   ‘Kadraj’da Lefkoşa’

                                               Fotoğraf Yarışması Şartnamesi

 

Yarışmanın adı :  ‘Kadrajda Lefkoşa

 

Konu: Başkent Lefkoşa’nın meydanları, surları, sokakları, insanları, kültürel değerleri ve tarihi dokusunun katılımcıların gözünden fotoğraflanmasını  içermektedir.

 

Amaç: ‘Kadraj’da Lefkoşa’ isimli fotoğraf yarışması ile Lefkoşa Türk Belediyesi, başkentin tanıtılmasına Lefkoşa’ya gönül verenlerin gözüyle dikkat çekmeyi hedeflemektedir.

İçerik:

Fotoğrafçıların çalışmalarını desteklemek, eserlerini bir arada sergilemek, şehrin sanat ortamına canlılık kazandırmak, fotoğraf sanatının yaygınlaşıp gerektiğinde uluslararası platformlarda ülkemizi temsil edecek nitelikte sergiler oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. ‘Kadraj’da Lefkoşa’ yarışması Lefkoşalılar ve Lefkoşa’ya gönül verenlerin  başkent ile buluşmasını sağlayacaktır. 

Tarihi dokusu,  kültürel zenginlikleri ile Lefkoşa bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Her köşesinde bu zengin kültürel ve tarihi mirası taşıyan başkent Lefkoşa’nın değerlerini koruyarak yeni ve sürdürülebilir açıdan şehrin karakterine katkı sağlayacak farklı yönlerinin keşfedilip  ortaya  çıkarılmasını hedeflenmektedir.

‘Kadraj’da Lefkoşa’ yarışması, Lefkoşa’nın katılımcıların gözünden tüm güzellikleriyle fotoğraflanmasını,  insanı, kimliği, kentsel ve kültürel dokusu ile özdeşleşmesini hedeflemektedir.

 

 Katılım Koşulları

 

§  Yarışmaya katılım ücretsizdir.

§  Yarışma,  Seçici Kurul üyeleri ve birinci derece yakınları dışında 18 yaşını tamamlamış amatör veya profesyonel herkesin katılımına açıktır.

§  Fotoğrafların Lefkoşa sınırları içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

§  Katılımcılar yukarıda belirtilen konu ve amaç çerçevesi içerisinde anlatım biçiminde özgürdür.

§  Daha önce ya da bu yarışmayla eş zamanlı yapılan bir yarışmada ödül almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj ve renk farklılığı içeren görüntüleri yarışmaya katılamaz. Fotoğrafın yurt dışı veya yurt içindeki yarışmalarda   ödül, mansiyon ve sergileme almamış olması gerekmektedir.

§  Bir katılımcı, en az 3 en çok 7 eserle yarışmaya başvuru yapabilir.

§  Fotoğrafların, maksimum kalitesi (12) JPEG formatında, 300 dpi çözünürlüğünde ve kısa kenarı ise 5906 piksel (50cm) olmalıdır.

§  Fotoğraflar renkli ya da siyah beyaz olabilir. Fotoğraflarda EXIF bilgilerinin (fotoğraf kimliği) bulunması zorunludur.

§  Fotoğraf üzerinde renk, kontrast ve kadraj düzenlemeleri dışında, photoshop ile dijital manipülasyon yapılamaz.

§  Bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda, fotoğrafın diğer bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, ödül iptal edilir ve verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara ise talep hakkı doğurmaz.

§  Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.

§  Katılım koşullarına uymayan fotoğraflar yarışma dışı bırakılacaktır.

§  Yarışma sonucu ile ödül alan fotoğraflar LTB resmi web sitesi olan www.lefkosaturkbelediyesi.org adresi ile LTB’nin resmi Facebook ve Twitter hesaplarında ve aylık yayınlanan LTB yayın organı ‘Kent Gazetesi’nde yayınlanacaktır.

§  Eserlerin baskıları 50x75 cm, panoromik baskıları 50x100 cm boyutlarını aşmayacak şekilde basılacaktır ve fotobloklu şekilde sergilenecektir.

§  Seçici kurulun yapacağı değerlendirme sonucunda Başarı Ödülüne layık bulunan, Mansiyon ve  sergileme alan eserlerin baskısı Oral Fotorafçılık sponsorluğunda yapılacaktır.

         

            Eserlerin Gönderilmesi ve İadesi

Katılım formu eksiksiz doldurulacaktır.

Yarışmaya gönderilecek eserlerin herhangi bir yerinde katılmcının kimliğini belirten herhangi bir yazı ve/veya işaret bulunmamalıdır. Katılımcılar teslim edecekleri CD içerisinde yer alan fotoğraflara 7 (yedi) rakamdan oluşan bir rumuz ve eserin ismini yazmalıdır. (örnek: 1234567 - Hayal) Katılımcılar tüm fotoğrafları için tek bir rumuz kullanmalıdır. Kullanılan rumuz ile katılmcının kimlik numarası ve/veya cep/ev telefon numaraları bire bir benzerlik göstermemelidir. Katılımcıların teslim edeceği zarflar kapalı, yapıştırılmış, üzerinde rumuzları yazılı olmalı ve içerisinde fotoğrafların bulunduğu CD ve katılım formu yer almalıdır. Katılım formu ve CD kayıtlarındaki eserlerin adları bire bir uyuşmalıdır. Katılımcılar zarflarını LTB İdari Hizmetler Şubesi, Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’ne elden teslim edecektir.

CD’ler ve başvuru formları katılımcılara iade edilmeyecektir.

 

 Kullanım Hakları

Katılımcı, dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanmış olan fotoğraflarının Lefkoşa Türk Belediyesi yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla münhasır bir kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan eserinin /  eserlerinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için Lefkoşa Türk Belediyesi’ne izin / muvaffakatname verdiğini kabul eder. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin / muvaffakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

Bu eserlerin kullanım hakları süresiz olarak Lefkoşa Türk Belediyesi ve eser sahibinin olacaktır. Lefkoşa Türk Belediyesi bu eserleri kurum basılı ve görsel yayınlarında, web sitesinde duyuru ve tanıtım amaçlı olarak, eser sahibinin adını belirterek kullanabilecektir. LTB eserlerden herhangi bir maddi kazanç sağlamayacaktır, telif hakkı eser sahibine aittir.

      Yarışmamıza katılan herkes bu şartnamedeki bütün şartları kabul etmiş sayılır.

 

      7. Ödüller:

Birincilik : 3000 TL

İkincilik :  2000 TL

Üçüncülük : 1000 TL

Mansiyon (1 adet) : Plaket  ödülü

 

Yarışmanın Başlama Tarihi: 

Yarışmaya Başvuru Tarihi:  20 Ocak

Son Başvuru Tarihi: 15 Mart

 

Sergi tarihi ve ödül töreni katılımcılara daha sonra bildirilecektir.

 

 

Juri Üyeleri :  

1)      Hasan Hüseyin (Jüri Başkanı)

2)      Gazi Yüksel

3)      Kerim Belet

4)      Fatoş Miralay

5)      İlkem Tunar

 

 

Yarışma Sekreteryası:

 

LTB İdari Hizmetler Şubesi, Basın ve Halkla İlişkiler Birimi

Tel: +90 (392) 228 52 21 (Dahili )

İletişim ve etkinlik bilgileri için

E-mail: halklailiskiler@lefkosabelediyesi.org

Web adresi: www.lefkosabelediyesi.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi

‘Kadraj’da Lefkoşa’   Fotoğraf Yarışması Başvuru Formu

 

 


Meeting at the Municipality on Jan 20 2015
Meeting at the Municipality on Jan 20 2015


Opening of competition
Opening of competition


Web Site Counter(web site counter)  [impressum