Heidi Trautmann

Mar 1 - "Argilla Animata Cypria" - joint art project by Anber Onar and Emin Çizenel at SIDESTREETS
2/27/2012

English below!

Opening evening on March 1 at 19:00 - an event dedicated to Rüya Resat, a colleague and friend.

 

"Argilla Animata Cypria", Anber Onar ve Emin Çizenel'in  birlikte 2007’da gerçekleştirdikleri bir sanat projesidir. Bu projenin farklı verziyonları son olarak Selanik ve  Paris'te sergilenirken, ilk kez ise  2007’de Almanya’da Rüya Reşat’ın da bulunduğu bir sergide yer almışlardı.

Proje’nin Paris verziyonunda, bu şehrin meydanlarının da kullanıldığı fotoğraflara uyarlanmıştı edilmiş Argillalar, 2008’de Nikki Diane Marquardt Galerisinde yer almışlardı.

Sidestreets salonlarında yeniden düzenlenecek bu sergi, Almanya ve Paris bağlamında ilşkilendirdikleri ve yakın geçmişte kaybettikleri sanatçı arkadaşları Rüya Reşat'ın anısına atfedilmektedir.

-------------------

"Argilla Animata Cypria" was conceptualized as a joint art project by Anber Onar and Emin Çizenel in 2007. The works were exhibited in Paris and Thessaloniki, and as part of a joint exhibition in Germany in which Onar, Çizenel, and the late Rüya Reşat participated.

 In its Paris phase in 2008, the project integrated Parisian public squares and spaces and was exhibited in Paris at the Nikki Diane Marquardt Gallery.

 Newly configured works in the series are now being shown at Sidestreets, in an exhibition dedicated to Rüya Reşat, with whom the artists worked closely during the time when the project was first exhibited.


Rüya Resat
Rüya Resat


Web Site Counter(web site counter)  [impressum