Heidi Trautmann

EMAA Summer courses for children of different age groups
6/10/2011

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nin AB hibe programı kapsamında sürdürülen çağdaş sanat kursları devam ediyor. Deniz Plaza tarafından da desteklenen kursların üç tanesi yaz aylarını değerlendirmek isteyen çocuk ve gençlere yönelik olarak kurgulanmıştır. İki aylık süreci kapsayan kurslar EMAA Başkent Sanat Merkezi’nde her haftanın belirlenen gününde sabah 10:00-12:00 saatleri arasında gerçekleşecek. EMAA Yürütme Kurulu tarafından be...lirlenen kurslar ve içerikler ise şöyle:

1. Yaratıcı Drama Çalışması (12-16 yaş ) Drama Workshops
Kurs sorumlus: İsmihan Yograncı
Başlama tarihi: 15 Haziran Çarşamba, saat 10:00 -12:00
Temelde Tiyatro sanatı olmak üzere oyunun işlevselliği kullanılarak, özelikle insanın insanla ya da başka objeyle olan iletişimden yola çıkarak yapılacak çalışmada amaçlanan; Bireyleri yaratıcı kılmak için oyunun işlevselliği kullanılarak çocukları ve gençleri sosyal yaşama ve gelecekteki yaşamsal rollerine hazırlanmalarını sağlamak, kendilerini tanımak, yaşama duyarlılıklarını artırmak, sosyal sorumlulukların farkındalığını sağlamak… Beş duyunun kullanılması ile düşünceyi harekete geçirecek (işitsel, tatsal, tensel vs) materyallerin eşliğinde hayal kurma yoluyla kendini yeniden keşfetme olarak belirlenmiştir.

2. Yaratıcı Bağlantılar / Creative Connections (8-12 yaş)
Kurs sorumlusu: Sinem Ertaner
Başlama tarihi: 16 Haziran Perşembe, saat 10:00-12:00
Özgür iradeyi ve yaratıcı cesareti geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılması planlanmaktadır. Kursun amaçı bu yaş aralığındaki çocukların, malzeme bilgisi yanında, sosyal bir ortamda kendilerini özgün bir şekilde ifade etmelerinde ve sanatla bağ kurmalarında aracı olmaktır. Kursta; Kağıda doku çalışmaları, kağıt mozaiği, renkli murekkep baskı, farklı dokulu kartonlardan komik suratlar, kolaj kartları, kağıttan örgüler hazırlama gibi teknikler kullanılarak, kursiyerlerin özgün yaratıcılıklarından yararlanılarak yeni objelerin oluşturulacağı bir yol izlenecektir.

3. Sınırsız Düşünceler (6-10 yaş) Ideas without limits
Kurs Sorumlusu : Ülviye Karabaşak
Başlama tarihi: 21 Haziran Salı , saat 10:00-12:00
Çocukların, oyun yolu ile el becerilerini geliştirerek çağdaş sanat hakkında bilgilendirilmesi, gurup çalışmaları yoluyla karşılıklı sevgi, hoşgörü, anlayış, yardımlaşma, dayanışma, bireysel ve toplumsal sorumluluk bilinci kazandırabilme ve dersin sonunda çocuklara, ortaya çıkacak olan bir birinden farklı işler hakkında yorum yapma fırsatının da tanınması kursun amaçlar arasında yer almaktadır. Kursta her ders başında soyut veya somut kavramlar seçilerek haftanın teması belirlenecek ve olabildiğince farklı malzemeler kullanarak, oyun yolu ile günümüz sanatında malzemenin çeşitliliği üzerinde durulup uygulamalar yapılacaktır.

Kurslar üçretsiz olup katılım her kurs için 15 kişiyle sınırlıdır. Kayıtlar ve bilgi için Proje koordinatörü Zehra Şonya (0533 866 30 85 zehra.sonya@gmail.com ) ve/veya Proje assistanı Özgül Ezgin’e ulaşılması rica olunur. (0 533 864 04 18 ozgul.ezgin@gmail.com)
See More

 

 

 
Web Site Counter(web site counter)  [impressum