Heidi Trautmann

Nov 12 - 16 - Lapta Artist to exhibit in Nicosia, Eaved House.... and Ankara.
11/1/2012

PRESS RELEASE
For immediate release 31st October 2012

 

Lapta Artist to exhibit in Ankara and Nicosia.

Gülseven Coles,based at her ZEN gallery in Lapta, is exhibiting her 2012 collection of work at Saçakli Ev, The Eaved |House, Nicosia from November 12th. At the same time she will also have two works at Ankara Gazi University Painting and Sculpture Museum in an exhibition to raise funds for Helping Patients with Cancer in Cyprus.

Her fourth solus and latest exhibition includes works in oils, pastel and watercolour and features Cyprus landscapes, seascapes and studies in movement.

The exhibition opens at 18.00 hrs on Monday 12th November and can be viewed daily between 10.00 and 17.00 hrs until Friday 16th November.

Born in Paphos in 1950 her talent for painting was encouraged at the Kurtulus Lycee by Ali Atakan. However at Hacettepe University she studied English Language and Literature before moving to England and a career in business for 26 years. During this period she found time to develop her passion for art.

In 1994 she returned to Cyprus and started painting again. She took courses in France and England in water colour and pastel techniques and studied oil and acrylic painting here with Güner Pir, Feridun Işıman and Emel Samioğlu and at GAU. In recent years she has had several successful solo and many joint exhibitions.

She says “ Art is my world. It is never too late to realize your dreams. Initially I considered myself a lyrical spiritual and romantic landscape artist. Latterly my horizon has broadened and I have been exploring movement in dance and developing my landscape and abstract work.”.

There is a permanent exhibition of her work at her Zen Gallery and studio at 90 Şht. Celal Hasan Cad. in Lapta.

Lapta ressamlarından.Gülseven Coles 12 Kasım da, saçaklı evde (Lefkoşa) 2012 coleksiyonunu sergileyecek ayni zamanda iki tane sulu boya resimleri, Ankara’da Gazi üniversitesinde, kanserli hastalar yararına açılacak sergide,sergilenecek.

Bu sergi Gülseven Coles’un dördüncü kişisel sergisi olacak. Bu sergide sanatcının, sulu boya,yağlı boya ve pastel, eserlerini ğörebilirsiniz.

1950 yılında Baf kasabasında doğdu. İlk resim derslerini Ali Atakan’dan aldı. Hacettepe Űniversitesinde ingiliz dili edebiyatı őğreniminden sonra, İngiltereye gitti. Ağır bir iş hayatı yanında resim çalışmalarına devam etti.

1994 yılında Kıbrısa dőnerek, resime tekrar başladı. İngiltere ve Fransada sulu boya ve pastel boya üzerine kurslara katıldı. Kıbrısta, meşhur ressamlarımız, Feridun İşıman Güner Pir ve Emel Samioğlu ile akrilik ve yağlıboya çalışmaları yaptı.

Gülseven diyorki “Resim benim hayatımdır.İnsanın rüyasını yaşaması için hiçbir zaman geç değildir. Daha őnce kendimi sadece, romantic ruhsal ve ahenkli bir peyzaj sanatcısı olarak gőrüyordum. Fakat son zamanlarda önümde yeni ufuklar açıldı ve insan anatomisini tanıyarak figurler üzerine çalışmaya başladım. Bir çok karma ve solo sergilerim oldu.”

Sanatcının resimlerini Lapta’daki Zen Galerisinde gőrebilirsiniz.

 

For immediate release.

Further information from Gülseven Coles sevzen_art@yahoo.com

Tel. 009 0392 821 1438 Cep.009 0548 822 2868

Web Site Counter(web site counter)  [impressum