Heidi Trautmann

Oct 10 - Sidestreets in Kyrenia – Conversations on Culture #19 - new book by Dr. Allan Langdale
10/8/2012

Wednesday, 10 October, 2012

“In a Contested Realm: Archaeology and Historical Architecture of Northern Cyprus”

Dr. Allan Langdale

For its 19th event in the “Sidestreets in Kyrenia – Conversations on Culture” series, Sidestreets is pleased to present a lecture by Allan Langdale introducing his authoritative, newly-published guide to the architectural and historical cultural heritage of the northern part of Cyprus.

Allan Langdale’s guide surveys the remarkable history of one of the most culturally rich regions in the world. In this book, one can explore the ruins of ancient towns dating back 6000 years, descend into monumental tombs from the Bronze Age, and investigate centuries-old churches and monasteries, while also being delighted by marvelous sights such as an elegant 14th century French gothic cathedral, now a mosque, situated on the seashore merely 100 miles from the coast of Syria.

This book is more than a guide. Langdale’s text enlivens the archaeological sites and ancient buildings with the rich historical contexts relevant to each monument. Liberally augmented by compelling accounts of ancient voyagers, and generously illustrated by the author’s own photographs, this book is essential reading for anyone who is interested in the cultural heritage of Cyprus.

The extraordinary depth of history in this region has been ebbing from our consciousness for decades, preempted by Cyprus’s acutely contemporary political issues. “In a Contested Realm” gives new life to the area’s long architectural heritage, surveying prehistoric settlements, Greco-Roman cities, Byzantine castles, Gothic cathedrals, and village shrines situated in landscapes laden with history; all supplemented by the personal testimonies of travelers throughout the centuries.

Allan Langdale has published six articles on the art and architecture of the north of Cyprus and, with Dan Frodsham, wrote, directed, and produced the award winning documentary film “The Stones of Famagusta: the Story of a Forgotten City.” The book In a Contested Realm is his latest publication. Allan has taught art history at EMU and at the University of California at Santa Cruz.

There will be a limited number of books available at the time of the lecture so it is advisable that you reserve a book at the time you make your reservation at Sidestreets. Otherwise, the book is also available in Cyprus only at the Moufflon Bookshop: www.moufflon.com.cy , or can also be ordered from www.amazon.co.uk, www.barnesandnoble.com, www.waterstones.com, and www.blackwell.co.uk

Allan Langdale will be with us for the presentation, discussion, book signing and lunch on Wednesday, 10 October 2012 at 11:00, at Onar Village in Kyrenia. The cost of admission is 30 TL, and seats should be reserved in advance at Sidestreets, Tel: +(90) 392 229 3070.

_____________________________________________

Sidestreets Girne’de – Kültür Sohbetleri #19

Çarşamba, 10 Ekim, 2012

“Tartışmaya Açık Alanda: Kuzey Kıbrıs’ın Arkeolojisi ve Tarihi Mimarisi

-Dr. Allan Langdale

Allan Langdale’in rehber olmanın çok ötesindeki kitabı, kuzey Kıbrıs’taki arkeolojiyi ve tarihsel mimariyi araştırmakta, dünyanın kültürel olarak en zengin bölgelerinden biri olan kuzey Kıbrıs’ı incelemektedir. Bu kitapta, tarihleri 6000 yıl öncesine uzanan antik şehirleri, tunç çağından kalma anıtsal mezarları keşfederken, yüzyılların kiliselerini ve manastırlarını araştırmaktadır. Örneğin; Süriye’nin sadece 100 mil ötesindeki muhteşem 14.yy. Fransız gotik katedralinin de ayırımına varabileceksiniz. Langdale’in bu kitabı ile her arkeolojik bölge, tekrar hayata geçirilmektedir.

Çok eski gezginlerin ilgi uyandıran yazdıklarından cömertçe alıntılarla, ve yazarın kendi fotoğraflarıyla görsellik bulmuş bu kitap, kuzey Kıbrıs’ı bilen veya bilmeyen herkesin okumasını gerektiriyor. Bu bölgenin çok özel ve derin tarihi, Kıbrıs’ın politik durumunun ciddi bir şekilde ağırlık kazanarak güncelliğini bu şekilde korumasıyla, uzun yıllardır hafızalarımızdan silinmeye başlamıştı.

“Tartışmaya Açık Alanda kitabı; bu bölgenin mimari mirasına, tarih öncesi dönemlerine, greko-roman kentlerine, Bizans kalelerine, gotik katedrallere ve tarihle şekillenmiş peyzajlarda yer alan köy tapınaklarına; yüzyıllar boyu gelmiş geçmiş gezginlerin belgelerinden aldığı kişisel tesbitleriyle yeni bir yaşam vermektedir.

Allan Langdale, Kuzey Kıbrıs sanatı ve tarihsel mimarisi üzerine altı önemli makale yayınlamıştır. Dan Frodsham ile birlikte yazıp, yönetip, ayni zanamda yapımını üslendiği ödüllü film ‘The Stones of Famagusta: the Story of a Forgotten City’ belgeselinden sonra, 2012de, Kuzey Kıbrıs arkeolojisi ve tarihsel mimarisi üzerine bir rehber olarak, “In a Contested Realm” kitabını yayınlanmıştır. Allan, bir dönem DAÜ ve Santa Cruz Kaliforniya Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmıştır.

Seminer günü kısıtlı sayıda kitap bulunacağından, sizin için kitap ayırmamızı istiyorsanız, rezervasyonunuzu yaparken lütfen bu isteğinizi de bildirin. Veya kitabınızı Kıbrıs’ta Moufflon Kitabevi (www.moufflon.com.cy) veya www.amazon.co.uk, www.barnesandnoble.com, www.waterstones.com, www.blackwell.co.uk gibi yerlerden de sipariş verebilirsiniz.

10 Ekim Çarşamba günü saat 11.00 başlayacak semineri, kitap imza ve yemek izleyecektir. Dr. Allan Lagdale, seminer sonrasındaki öğle yemeğinde de sizinle olacaktır.

Yer: Onar Village Girne, Ücret 30TL’dir.

Rezervasyon ve daha fazla bilgi için: Sidestreets tel: +(90) 392 229 3070

Web Site Counter(web site counter)  [impressum