Heidi Trautmann

174 - Cypress Classica on September 3 in Salamis Ancient Theatre - Profile Engl and Turkish
9/2/2010

CYPRESS CLASSICA IS GOING TO PERFORM IN 14th INTERNATIONAL FAMAGUSTA ART AND CULTURE FESTIVAL ON 3RD SEPTEMBER AT SALAMIS ANCIENT THEATRE!

 

About CYPRESS CLASSICA

 

“Cypress Classica” was founded in January 2008 by Fikri Toros, Oskay Hoca and Osman Cankoy, with a slogan “ Turkish Cypriot Folk Music with a Classical Touch ”. The Ensemble comprises  of  Fikri Toros ( Piano ), Oskay  Hoca ( Oboe ), Osman  Cankoy ( Guitar and Vocal ), Petek Cankoy ( Vocal Soloist ), Mustafa Fegan ( Violin ), Ayşe Sadık ( Cello ) and Eralp Adanır ( Percussions ). The repertoire consists of folk pieces of a long era, ranging between 200-300 years ago and the recent years, and are all arranged to classical instruments by Oskay Hoca. The Gala concert took place on the 24th October 2008, which was followed by a number of public performances accross Northern Cyprus. The mission has been to bring the “classical” with the “contemporary”, the “past” with “today” and the “old” with the “new” around Cyprus Turkish Folk Music. One of the distinguishing features of the repertoire is that the pieces are narrated individually prior to their performance. This makes the event like a documentary on the history of the local Folk Music. Most of the pieces are anonymous, and all are in classical arrangements. Whilst the Ensemble will continue perform their first repertoire across Cyprus, international performances will subsequently be organised. 

 

ENSEMBLE MEMBERS

 

Director / Oboe                Oskay Hoca

Vocal Soloist                    Petek Cankoy

Guitar / Vocal                            Osman Cankoy

Cello                               Ayşe Sadık

Piano                              Fikri Toros

Violin                              Mustafa Fegan

Percussions                     Eralp Adanır

 

 

For more information about Famagusta festival:

http://www.magusa.org/festival

 

Ticket Price: 10TL

 

Ticket Sales & More info About the Festival;

Gazimağusa Municipality Public Relations Department (0392 366 09 54)

 

For more info about Yasmin Levy & the festival:

Pasion Turca - SINAN NERGIS - 0532 2447434 - sun@pasionturca.net & CENK ERDEM - 0212 2744348 & 0533 4994149-

cenk@pasionturca.net 

 CYPRESS CLASSICA 14. ULUSLARARASI MAGUSA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ KAPSAMINDA 3 EYLÜL'DE SALAMİS ANTİK TİYATRO'DA!

 

“Kıbrıs Türk Halk Müziğine Klasik Dokunuşlar” sloganıyla yola çıkan Cypress Classica grubu Fikri Toros, Oskay Hoca ve Osman Cankoy öncülüğünde kurulmuştur.

Grup, birçoğu 200-300 yıl öncesine dayanan ve anomin eserlerden oluşan bir repertuarla yola çıkmıştır. Grubun amaçlarının başında eski ile yeniyi, yaşanmışla-günümüzü, gençle-yaşlıyı Kıbrıs Türk Halk Müziği ekseninde buluşturmak gelmektedir. Özellikle gerçekleştirilen konserlerde eserlerin hikayelerinin belli anlatımlar aracılığıyla seyirciyle paylaşılması, konserlere bir nevi belgesel nitelik de kazandırmaktadır. Konserlerde göze çarpan bir başka özellik ise çok eski anomin eserlerin çağdaş ve çok sesli aranjelerle ve klasik enstrümanlar kullanılarak büyüleyici bir tarda yorumlanmasıdır.  Özellikle konser etkinliklerini yoğunlaştıracağını belirten grup elemanları yaptıkları bu işe uzun soluklu ve devamlı bir proje olarak yaklaştıklarını ifade etmektedirler.

 

GRUP ELEMANLARI

 

Şef / Obua                      Oskay Hoca

Solist                              Petek Cankoy

Gitar / Vokal                    Osman Cankoy

Viyolonsel                       Ayşe Sadık

Piyano                                      Fikri Toros

Keman                                     Mustafa Fegan

Vurmalı Çalıgılar              Eralp Adanır

 

 

Magusa Belediyesi tarafından düzenlenen festival hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

http://www.magusa.org/festival

 

 

Bilet satış noktaları & Festival Hakkında daha fazla bilgi için;

Gazimağusa Belediye Halkla İlişkiler Birimi (0392 366 09 54)

 

Bilet Fiyatı: 10 TL

 

Festival hakkında daha fazla bilgi, görsel ve röportaj istekleri için;

Pasion Turca - SINAN NERGIS - 0532 2447434 - sun@pasionturca.net & CENK ERDEM - 0212 2744348 & 0533 4994149 - cenk@pasionturca.net 

 

14. ULUSLARARASI MAGUSA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR.......02 EYLÜL'DE FATİH ERKOÇ VE 03 EYLÜL'DE CYPRESS CLASSICA KKTC'DE! 

 

14 yıldır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kültür sanat dünyasının nabzını tutan ve sanatseverleri  dünyaca ünlü starlar ile buluşturan festival bu yıl da birçok yerli ve yabancı starı Kuzey Kıbrıslılar ile buluşturmaya hazırlanıyor.

 

Tarihle sanatın içiçe olduğu Gazimağusa'da ,24 Ağustos'ta Salamis Antik Tiyatrosu'nda dünyaca ünlü efsane reggae grubu The Wailers konseri ile başlayan 14.Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali, 7 Eylül'de Salamis Antik Tiyatro'da Buika konseri ile son bulacak.

 

Namık Kemal'in 38 ay sürgünde kaldığı, Leonardo Da Vinci'nin tasarladığı Liman Kapısını ve Shakespeare'in ünlü Othello eserine ilham kaynağı olan Othello Kalesini barındıran Mağusa şehri geçen seneki festivalde 30.000'i aşkın seyirciyi ağırlamıştı.

 

Son 14 yıl içinde Nilüfer, Candan Erçetin, Sertab Erener, Zülfü Livaneli, Timur Selçuk, Yıldız İbrahimova, Bülent Ortaçgil, Özdemir Erdoğan, Burhan Öçal, Leman Sam, Teoman, Okay Temiz, Kardeş Türküler, Laço Tayfa, Ezginin Günlüğü, Ferhat Göçer, MFÖ, Özlem Tekin, Işın Karaca, Zuhal Olcay, Mor ve Ötesi ve Teoman gibi Türk yıldızları ve Loreena McKennitt, Bonnie Tyler, Cesaria Evora, Boney M, Monica Molina, Pink Martini, Goran Bregovic, Vicente Amigo, Weather Girls,Tango'nun Divası Amelita Baltar, Los Vivancos, Roby Lakatos, Los Paraguayos, Aswad, Paco Pena ve grubu, Bolsoy Balesi, Compania Aida Gomez, Jazzing Flamenco by Compania Antonio Najarro, Viktorio Tolstoy, Third World gibi dünyaca ünlü isimleri ağırlayan

festivalin bu seneki programı aşağıdaki gibi sıralanıyor;

 

24 Ağustos 2010 - The Wailers

26 Ağustos 2010 - Zerrin Özer

31 Ağustos 2010 - Yasmin Levy
2 Eylül 2010 - Fatih Erkoç

3 Eylül 2010 - Cypress Classica

6 Eylül 2010 - Koçani Orkestar

7 Eylül 2010 - Buika

 

Geçtiğimiz senelerde katılımın çok yüksek olması nedeniyle tüm etkinliklerin muhteşem atmosferi ile Salamis Antik Tiyatroda gerçekleşecek olan festivale bu sene Türkiye ve Güney Kıbrıs'tan da yüksek bir katılım bekleniyor.

 

Magusa Belediyesi tarafından düzenlenen festival hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

http://www.magusa.org/festival

 

Bilet satış noktaları & Festival Hakkında daha fazla bilgi için;

Gazimağusa Belediye Halkla İlişkiler Birimi (0392 366 09 54)

 

Bilet Fiyatları: Cypress Classica konseri için bilet fiyatı 10 TL; diğer tüm konserlerin bilet fiyatları 25 TL'dir.

 

Festivale katılan sanatçılar hakkında daha fazla bilgi, görsel ve röportaj istekleri için;

Pasion Turca - SINAN NERGIS - 0532 2447434 - sun@pasionturca.net & CENK ERDEM - 0212 2744348 & 0533 4994149 - cenk@pasionturca.net 

 

 

Web Site Counter(web site counter)  [impressum