Heidi Trautmann

Jul 13: Anthropologist presenting his fieldwork and research at Near East University
6/26/2015


İnsan Çevre İlişkileri: Antropolojik Araştırma Projesi (Human-Environmental Relations: Anthropological Research Project)

Abraham Heinemann (abrahamheinemann@gmail.com)
  
25/06/2015
 
 
To: kb482@kent.ac.uk
abrahamheinemann@gmail.com
(Türkçe için aşağıya bakın)

Dear fellow researchers and friends,

I am an Anthropological researcher currently doing fieldwork in Northern Cyprus. On Monday 13/07/15 at 10:00am at Near East University I will be presenting an outline of what my research plans are and the basis on which they have been constructed. I have decided to do this so as to provide the opportunity for people to make suggestions, give constructive comments, and see if we have any shared interests. I hope that it will also be of general interest to those less familiar with the discipline of Anthropology. Finally I have taken this step so that fellow researchers and those involved or interested in the topics I study can get a first-hand understanding of what my research is actually about. 

This will be of particular interest to you as I am focusing in part on human-environmental relations and hunting. Furthermore my research will also involve profiling some of the Conservation activities taking place in Cyprus and thus interviewing fellow researchers, hobbyists and activists, so this will be a good chance to get the ball rolling!

Here is my University bio for some introductory info:http://www.kent.ac.uk/sac/current-students/research-students/anthropology/f-j/heinemann_abraham.html

Please RSVP by email or facebook here www.facebook.com/events/1667556973480717/

Look forward to seeing you
Avi (Abraham Heinemann)
0533 856 31 51


Türkçe:

Değerli araştırmacılar ve arkadaşlar,


Ben şu anda Kuzey Kıbrıs’ta çalışmakta olan antropoloji araştırmacısıyım. 13/07/15 Pazartesi günü saat 10.00’da Yakın Doğu Üniversitesi’nde araştırma planlarımın genel bir çıkarımı ve bu planların temelleri üzerine bir sunum yapacağım. Bu sunumu; insanlara öneri sunma, yapıcı yorumlarda bulunma ve varsa ortak ilgilerini paylaşma fırsatını verme amacıyla yapmaya karar verdim. Antropoloji alanı hakkında az bilgisi olan kişilere fayda sağlayacağını umuyorum. Çalıştığım alanla ilgilenen veya bu alana dâhil olan araştırmacıların, araştırmamın ne üzerine olduğu hakkında birinci elden bilgi edinebilmeleri için sonunda bu adımı attım. 

Bu konuya özel bir ilgi olacaktır çünkü insan-çevre ilişkileri ile avcılık konularına odaklanacağım. Ayrıca, araştırmam Kıbrıs’ta yer alan Çevre Koruma faaliyetlerinden bazılarını ve dolayısıyla araştırmacılar, meraklılar ve aktivistler ile olan röportajları içerecektir ve bu da işleri başlatmak için iyi bir fırsat olacaktır!

Bilgilendirme için Üniversite biyografim: http://www.kent.ac.uk/sac/current-students/research-students/anthropology/f-j/heinemann_abraham.html

Lütfen e-posta veya facebook www.facebook.com/events/1667556973480717/ RSVP cevap veriniz 

Görüşmek dileğiyle.

Avi (Abraham Heinemann)
0533 856 31 51
    
Web Site Counter(web site counter)  [impressum