Heidi Trautmann

Sep 01 - 29 : 13th Cyprus Theatre Festival
8/21/2015

High standard theatre for the whole month of September

By Heidi Trautmann

The month of September has for thirteen years been the month dedicated to theatre, and all theatre lovers know it, come back in time from their holidays, keep the dates of performance free of any appointments, rush to get tickets because it is an outstanding opportunity to have a row of high standard professional theatre in Cyprus.

Good theatre must not necessarily be translated into one’s own language in order to be enjoyed; good acting, choreography and the actors’ body language are features that tell the story with other means than words.

During a press conference held in August at the Oscar Hotel in Girne we have been given the details for the Theatre Festival in September. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu/Nicosia Municipality Theatre, short LBT, have started the preparations months ago, it is an enormous task, but they were all ready with material for publication and for the reception of the theatre groups to come from Turkey. The Festival Committee headed by Kiymet Karabiber with Aliye Ummanel as repertory coordinator, consists of 13 people who all will see to it that the festival runs off smoothly; the expert theatre equip will assist with stage work, lighting, works backstage and front of the house.

The conference was opened by Kiymet Karabiber – with Yaşar Ersoy, the grey eminence of theatre and culture at her side - welcoming and thanking all the supporters of the coming event, first of all the Oscar Hotel, Oscar Rent-a-car, then K-Pet Energy, Bellapais Monastery Village and Avenue Dereboyu, Riverside and Kibhasç The Mayor of Nicosia Municipality, Mehmet Harmancı, and patron of the festival, spoke about the importance of theatre. With many TV channels present, the people of the island will be informed and the hunt for tickets can begin.

It is again an exquisite programme we will be offered to see in eight shows throughout the month. Please find the programme hereafter. All performances will start at 21.00 hrs at the Atatürk Congress Hall at the Near East University.  In the entrance hall we shall hear three musical groups from the Nicosia Municipality Orchestra who will start putting us into the right mood for theatre at 20.30 hrs at each performance.

 

For theatre lovers I recommend to visit the theatres’ websites, or if you enter the individual plays you will get enough information; five of the plays are by playwrights other than Turkish so you may even find a description in English. It is what I usually do. Theatre does not know any borders.

Our LBT Theatre / Nicosia Municipality Theatre are showing the play 'Halktan Biri' on Sep 21; you'll find my review on my website http://www.heiditrautmann.com/category.aspx?CID=6135624428#.Vdc46rKqpBc 

 

Ticket Sales at Avenue Dereboyu www.mybillet.com  Price TL 20 and 140 TL for all performances.

Contact: Nicosia Municipal Theatre  0392 227 8782

Selamün Kavlen Karakolu

Ankara Sanat Tiyatrosu

 Tarih : 01 Eylül 2015 Salı

Yer: YDÜ AKKM

Konu:

Aziz Nesin’in bir öyküsünden Yücel Erten’in oyunlaştırıp yönettiği oyun, iki dolandırıcının kendilerini polis olarak tanıtıp mahalleye sahte bir karakol açmalarıyla başlar. Halkın polis korkusundan dolayı üçkağıtçılara inanmaları ve itaat etmeleri bir kenara devletin de buradaki sahte karakolu ciddiye alıp resmi yazışmalarda bulunması, hatta buraya bekçi, polis, komiser tayin etmesiyle olaylar içinden çıkılamaz bir hal alır.

 

“Bilindiği üzere Türkiye’de siyasal baskılar, zaman baskısı, ekonomik sıkıntı, hayatın emrettiği insanî zorunluluklar bir özel tiyatroda hep aleyhte işleyen faktörlerdir. İşte bütün olumsuz koşullara rağmen o nasıl bir aşk, nasıl bir dirençtir, nasıl bir güçtür ki, bir tiyatroyu yarım yüzyıl yaşatmayı başarmıştır? Bence o güç, yazarı, yönetmeni, oyuncusu, eleştirmeni ve özellikle de seyircisiyle bu toplumun aydınlık yüzüdür. Bu anlamda AST bu ülkedeki aydınlık savaşının bir parçasıdır.”

      Yücel Erten                      

 

Yazan: Aziz Nesin

Uyarlayan/Yöneten: Yücel Erten 

Müzik: Ali Seçkiner Alıcı

Işık/Ses: Mehmet Kızılgül

Oynayanlar: Mehmet Ulusoy, Mahir İpek, Hakan Güven, Yıldırım Şİmşek,

Alİ Seçkİner Alıcı, Erdem Ulusal, Nalan Güreş Demİrel, Gİzem Aldemir,

Özgürcan Çevİk, Mustafa Bİlgİn, Özgün Aydın

 

Shirley (Shirley Valentine by Willy Russell)

Tebdil-i Mekan Tiyatrosu

 

Tarih :03 Eylül 2015 Perşembe

Yer: YDÜ AKKM

 Konu:

Shirley, her olayın iyi ve komik taraflarını görebilen, hayatını düzene adamış bir  ev kadını ve annedir. Mutfağında kocasına ve çocuklarına yemekler pişiren, hayatını onlara  vakfetmiş   ama  kimseyi  memnun edememiş  bir  kadın  olan  Shirley  hissettiği  yalnızlık  ve  geç  kalmışlık  hissinden  biraz  olsun kurtulabilmek için mutfağının duvarıyla konuşmakta, dertlerini, günlük hayatını ve hayallerini sadece ona anlatmaktadır.

Bir gün istediği yemeği hazırlamamış olması üzerine kocası Joe ile ettiği  bir  kavganın  ertesinde   dönüp  geriye  baktığında  hayatı  boyunca  onu  ayakta  tutan  tek şey  olan  düşlerini  kaybettiğini  fark  eder. En  yakın  ve  hatta  tek  arkadaşı  Jane  beraber Bodrum’a tatile  gitmeyi  teklif  edince  Shirley  için  her  yönüyle  benzersiz  ve  muhteşem   bir yolculuk  başlamış  olur.

Tüm komedi unsurlarının,  müziklerinin,  danslarının, seyirciye yaşattığı keyifli  atmosferin yanı sıra  Shirley  aslında  potansiyelini  mutfağına  hapsetmiş  bir  kadının  kendini  keşfediş,  kim olduğunu  hatırlayış  ve  orta  yaşlı  olarak  anılmaya  başlandığı  günlerde  hayatının  iplerini yeniden  ele  alışının  hayranlık  uyandıran  öyküsünü  anlatır. Hiçbir  şey  için  hiçbir  zaman  geç olmadığını  ve  hayatlarımız  hakkında  verilebilecek  kararların  tek  sahibinin  sadece  kendimiz olduğunu bize yeniden anımsatır.

Yazan: Willy Russell 

Çeviren: Evren Ercan

Yöneten/Oynayan: Sumru Yavrucuk

Dekor Tasarım: Nurdan Aliyazıcıoğlu

Işık Tasarım: Yakup Çartık

Vokal: Selmin Artemiz

 

Göl Kıyısı  (Water Edge by Theresa Rebeck)

Talimhane Tiyatrosu

Tarih : 08 Eylül 2015 Salı

Yer: YDÜ AKKM

Konu:

Massachusetts’te, ormanın derinlerinde boyası solmuş, ihmal edilmiş ahşap bir ev...

Evde yaşayanları derinden etkilemiş olan ve etkilemeye devam eden korkunç bir olayın gerçekleştiği göl kıyısında, kimileri bu trajediyle yaşamaya çalışırken, kimileri de kaçmış ya da terk etmeye zorlanmıştır. Yıllar önce bu evi terk etmiş, ilerleyen yaşına rağmen cazibesini ve özgüvenini kaybetmemiş olan Richard, genç sevgilisi Lucy ile belirir. Uzun yıllar sonra milyoner bir işadamı olarak karısının ve çocuklarının yaşadığı bu eve dönmüştür.

Sahibi olduğu şeyleri geri almak ister: Evi ve çocuklarını...

Sevgilisi Lucy’nin ise öğreneceği ve kendisini derinden etkileyecek bir sır daha vardır.

Çağdaş Amerikan tiyatrosunun önde gelen kadın yazarlarından, Pulitzer ödülü adayı ve PEN/Laura Pels International Foundation For Theater Award For An American Playwright ödüllü Theresa Rebeck bu oyunda Aeskhylos’un Oresteia tragedyasına modern bir uyarlama yapmış.

Yazan:theresa rebeck

Çeviren ve Yöneten: Mehmet Ergen

Dekor ve KostümTasarım: Jemima Robinson

Işık Tasarım: Yakup Çartık

Ses ve Müzik: Neil McKeown

Oynayanlar: Meltem Cumbul, Pelİn Ermİş, Seren Şİrİnce, Ushan Çakır, Yİğİt Özşener

 

12 Öfkeli Adam  (12 Angry Men by Reginald Rose)

İstanbul Şehir Tiyatroları

Tarih : 10 Eylül 2015 Perşembe

Yer: YDÜ AKKM

Konu:

Sinema ve sahnede bir klasik olmayı başarmış On İki Öfkeli Adam, Şehir Tiyatroları’nda çağdaş bir rejiyle seyircinin beğenisine sunuluyor. Şüphelinin suçlu olduğunun genel kabul görüldüğü jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur?

“Adalet ne demek, suçlu ne demek? On dokuz yaşında bir çocuk mahkemenin tüm öngörüsüyle suçlu mudur, suçsuz mudur? Bireylerin on dokuz yaşındaki bir çocuk hakkında kendi bulundukları sınıflardan bakışlarıyla, yani zengin bir adamın bakışıyla fakir bir adamın bakışı arasında bile adaletin kişiye göre mi adalete göre mi olduğunu sorguluyor bu oyun. Tam zamanı olduğunu düşünüyorum.”

Arif Akkaya  

Yazan: Reginald Rose

Çeviren: Cemal Berk

Yönetmen: Arif Akkaya

Dramaturgi: Hatice Yurtduru

Sahne Tasarım: Ayhan Doğan

Kostüm Tasarım: nihal Kaplangı

Işık Tasarım: Özcan Çelik

Oynayanlar Ahmet Özarslan, Ali Gökmen Altuğ, Burteçin Zoga,Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan,Metin Çoban,Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar Orçin, Can Ertuğrul

 

Çürük Temel  (Rotten Foundations by Emile Fabre)

İstanbul Şehir Tiyatroları

Tarih :15 Eylül 2015 Salı

Yer: YDÜ AKKM

Konu:

Darûlbedayi’nin sahnelediği ilk oyun olan “Çürük Temel”, Engin Alkan’ın çağdaş yaklaşımıyla 100. yıl anısına yeniden sahnede… Oyun, iflasın eşiğine gelmiş, dededen kalma bir halı fabrikasını kimin idare edeceğine dair başlayan aile içi çatışmalar sonucu İzmirli zengin bir ailenin parçalanmasını konu ediniyor. İflas etmekte olan bir fabrikanın ekseninde bir diğerinin hakkını hiçe sayıp kendi hakkını diğerlerine dayatan uzlaşmaz aile bireylerinin çatışkıları modern bir tragedya formunda seyirciye sunuluyor.Yazan: Reginald Rose

Yazan: Emile Fabre

Yöneten: Engin Alkan

Uyarlayan -  Çeviren: Hüseyin Suat Yalçın

Günümüz Türkçesi’ne Aktaran: Sezai Gülşen - Doğan Yavaş

Oynayanlar: Oya Palay, Yeşİm Koçak, Mert Tanık, Mustafa Barış Koçkar,

Dolunay Pİrcİoğlu, Samet Hafızoğlu, Nurdan Gür


İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz (The Empire Builders by Boris Vian) 

Hayal Perdesi

Tarih : 17 Eylül 2015 Perşembe

Yer: YDÜ AKKM

Konu:

Bizi rahatsız eden nedir?

Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız...

“Sözün büyücüsü” Boris Vian’ın son oyunu, alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar. Kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan aile, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçmaktadır. Kaçtıkları yer, evlerinin gittikçe daralan ve boşalan üst katlarıdır. Neden korktuklarını bile bilmeyen bu insanların her çıkışı, her kaçışı, korku esaretiyle birlikte yalnızlığa, eksilmeye, çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur.

Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor.

Yazan: Boris Vian

Çeviren: Ayberk Erkay

Yöneten: Aleksandar Popovski

Sahne Tasarım: Sven Jonke

Kostüm Tasarım: Taciser Sevinç

Işık Tasarım: Aleksandar Popovski

Müzik ve Efekt Tasarım: Barış Manisalı

Koreografi: Handan Ergiydiren

Oynayanlar  Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berkem,Selin İşcan, Selin Tekman, Tuba Karabey, Nihat Alptekin


Halktan Biri

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

Tarih : 21 Eylül 2015 Pazartesi

Yer: YDÜ AKKM

Konu:

Politik komedi olan “Halktan Biri” oyununda, ekonomik kriz nedeni ile işten atılan sıradan vatandaş Travis Pine, ABD’nin uyguladığı kapitalist, emperyalist iç ve dış politikaları nedeni ile ülkesinin ve dünyanın kötüye gittiğini, tüm halkların Amerikalılardan nefret ettiğini belirten eleştiri dozu ağır, kişisel sövmeler de içeren mektuplar yazar ABD Başkanı’na. Bu mektuplar sonucunda yaşamına FBI ajanları girer. Çünkü bu mektuplardan çok etkilenen Başkan, FBI ajanları vasıtasıyla vatandaşın mektup yazmasını durdurmak ister. Bundan sonra ricadan, rüşvete ve tehdide değin her türlü ahlak dışı yol denenir.

Yazan: Sam Bobrick

Çeviren: Ekin Tunçay Turan

uyarlayan ve Yöneten: Yaşar Ersoy

Yönetmen Yardımcısı: Nehir Demirel

Dekor - Kostüm Tasarım: Özlem Deniz Yetkili

Müzik: Ersen Sururi

Işık Tasarım: Fırat Eseri

Koreografi: Osman Ateş

Oynayanlar:  Özgür Oktay, Osman Ateş, Döndü Özata, Melİhat Melİs Beşe, Umut Ersoy

 

Nazım İle Brecht Kabare

Dostlar Tiyatrosu

Tarih : 29 Eylül 2015 Salı

Yer: YDÜ AKKM

Konu:

Nazım Hikmet ile Bertolt Brecht, XX. Yüzyıl edebiyatının bu iki doruk noktası, bir kabare oyununda bir araya geliyorlar. İki oyuncu ve iki müzisyen eşliğinde keyifli bir müzikal söyleşiye girişiyorlar.

Kurt Weill, Hans Eisler gibi Alman bestecilerin yanısıra, Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Timur Selçuk, Cem Karaca, Edip Akbayram gibi ustaların besteleriyle izleyiciyi kızıştırıyorlar.

İnsan zekası için ziyafet sayılacak bu kapışmada oyuncularımız, dünyanın hal-i pür melalini, baskıyı, zorbalığı, adaleti, savaşı, barışı, hapisliği, vatan hasretini, yaşamaya dair her şeyi tartışıp, daha adil ve paylaşımcı bir dünyaya duyulan özlemi dile getiriyorlar.

Yazan: Bertolt brecht - Nazım hikmet

Uyarlayan ve yöneten: Genco Erkal

Müzik direktörü ve piyano: Yiğit Özatalay

Viyolonsel: Deniz Doğangün

Işık: Cemal Sezer

Ses: Mehmet Doğan

Oynayanlar:  Tülay Günal, Genco Erkal


Programme
Programme


Press Conference at Oscar Hotel
Press Conference at Oscar Hotel
Web Site Counter(web site counter)  [impressum