Heidi Trautmann

Jul - Sep- Summer courses at EMAA Art Centre
6/18/2013

EMAA Yaz Kursları Başlıyor

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nin (EMAA) beklenen yaz kursları başlıyor. Temmuz’un ilk haftası başlayacak kurslar iki aylık periyotlar şeklinde devam edecek.  Sanatta ve eğitiminde özgünlüğü ve yaratıcılığı ön planda tutan dernek,  özellikle çocuk ve gençlere yönelik kurslarda  özgür ortamlar yaratmayı, oyun güdüsünü kullanarak  yaratıcılıkları artırmayı, çağdaş sanatın çok disiplinli yapısından faydalanmayı ve farklı düşünebilme yollarını genişletmeyi hedeflemektedir.

 

Her yaş grubuna yönelik farklı içeriklerdeki kurslar, günleri  ve  içerikleri  kısaca şöyle: 

 

TEMMUZ ve  AĞUSTOS AYLARI

 

Pazartesi

Doğa Keçe Yapımı ve Yaratıcı Çalışmalar Kursu

5-13 Yaş /10.00 -11.30 /Sibel Limberg (EMAA Başkent Sanat Merkezi)

İnsanlık tarihi boyunca geleneksel yöntemlerle işlenerek kullanılan yün keçe, ilk işlendiği halinden hiçbir şey kaybetmeden günümüze ulaşabilmiş. Kursta çocuklar doğal keçe yapımını öğrenerek el becerilerini ve motor güçlerini geliştireceklerdir. Konsantre kazanıp sabırla üretime geçebilecektir. Üretilen keçeler  yaratıcı çalışmalarla sürecek ve esere dönüşecektir.

 

Genel Kültür Bağlamında Çağdaş Sanat ve Akımları

20 yaş ve üzeri/18:00 – 20:00/Zehra Şonya (EMAA Başkent Sanat Merkezi)

Genel alamda sanat ve estetik nedir sorgulaması ve tartışması ile başlayacak kurs, kısaca Romantizim öncesi akımlardan örnekle vererek bazı değerleri belirleyecektir. Ardından  modern sanat akımlarına yönelerek akımlar hakkında genel bilgiler vermenin ötesinde,  sanatta değişen değerleri görseller/eserler üzerinden görünür kılarak/tartışmaya açarak günümüz sanatına gönderme yapacaktır. 

 

Salı

Kıbrıs Efsanaleri ve Gölge Oyunları Kursu

10-15yaş/ 16:00 - 17.30/İpek Denizli Karagöz (EMAA Başkent Sanat Merkezi)

Kıbrıs efsaneleri katılımcılara anlatılacaktır. Efsanedeki karakterler katılımcılar tarafından kağıt kuklalara dönüştürülecektir. Efsaneler hayal perdesinden yansıyan gölgelerle yolculuğu video art olarak kalıcı hale gelecektir.

 

Deneysel Özgün Baskı Resim Kursu

16 yaş ve üzeri /18:00 - 20.00/İpek Denizli Karagöz (EMAA Başkent Sanat Merkezi)

Kursun içeriğinde; özgün baskı teknikleri ve Dünya sanatı içerisindeki örnekleri incelenecektir. Deneysel çalışmalarla birkaç baskı tekniği birleştirilerek kompozisyonlar kurgulanacaktır.  Kurs  süresince ;  Mono-print , lino-cut ve woodcut baskı teknikleri  uygulanacak deneysel baskı teknikleri  arasındadır.

 

Çarşamba

Çağdaş Sanat Çocuk Atölyesi

5-9 yaş/10:00 – 11:30/ Eser Keçeci (EMAA Başkent Sanat Merkezi)

Sanat ve yaratıcılığın oyun ile birleştirildiği, farklı teknik ve malzemelerin kullanıldığı, çocuklara yönelik uygulamalı atölye çalışması. Kursun öncelikli amacı, oyunla sanatı birleştirerek, çocukların el becerilerini geliştirmektir. Bunların yanı sıra, çağdaş sanat hakkında bilgilendirilme, sanata aracılık eden farklı malzeme ve tekniklerin de aktarılması diğer öncelikli amaçlar arasında yer almaktadır. Hikayelerden çıkışlı resimler, kolaj çalışmaları, zıplayan camurdan sevimli canavarların yaratılması, origami çalışmaları, portre çalışmaları vs

 

 

Desen Kursu

16 yaş ve üzeri/17:00 -19:00/Osman Keten  not: Kursu CUMA da alabilirsiniz. (Arabahmet Art Studio)

Karakalem, çizgi çalışmalarından başlayarak obje çalışmaları, perspektif, figür, kompozisyon ve isteğe bağlı olarak renkli çalışmalara geçilecek.

 

 

Bilisayar Destekli Tasarım Kursu

20 yaş ve üzeri/ 18:00 -20:00 / Gökçe Şekeroğlu (EMAA Başkent Sanat Merkezi)

Belirlenecek sosyal içerikli ortak bir proje çatısı altında bilgisayar ortamında uygulama yapmak.

Kursta amaçlanan görsel iletişim amaçlı yapılacak tasarım ürünlerini uygularken bilgisayar programlarını (Corel Draw, Photoshop) ve tasarım bilgilerini öğrenmektir. Her katılımcının Corel Draw 5/6 ve Photoshop CS3'ün yüklenmiş olduğu bir laptopla gelmesi gerekmektedir. Kursiyer sayısı 10 kişi ile sınırlanacaktır.

 

Perşembe

Seramik Atölyesi

5-13 yaş/10:00-11:30/ Eser Keçeci (Turkuaz Seramik Atölyesi)

Kendi oyuncağımı kendim yaptım!

İlk beş hafta belirli bir konsept dahilinde elle şekillendirme, fitil ve kalıp teknikleriyle işler ortaya konulacaktır. Geriye kalan üç haftada da fırınlama ve sırlama işlemleri yapılcaktır.

 

İllüstrasyon Kursu

16 yaş ve üzeri/18:00 -20:00/Naz Atun – Uğur Bahçeci  (EMAA Başkent Sanat Merkezi)

İllüstrasyon, grafik sanatların bir yan dalı olup, günümüzde cok çeşitli disiplinler arasında yaygınca kullanılan bir ifade şeklidir ve “sözsel unsurların görsel betimlenmesi veya kişinin kendini ifade etmesi, içsel dünyasını yansıtması için bir araçtır” diye acıklanabilir.

 

Bu kurs süresince, birbirinden farklı illüstrasyon yöntemleri incelenip, katılımcının kendi ifade biçimini bulması ve seçtiği biçimde üretimlerde bulunması hedeflenmektedir. Katılımcı üretimini, kendi seçeceği biçimde, bilgisayar desteğiyle veya kalem kağıt ve diğer materyaller gibi klasik bir yöntemle gerçekleştirebilecektir.

 

 

AĞUSTOS v e EYLÜL AYLARI

 

Seramik Şekillendirme ve Renklendirme Kursu

Salı veya Cumartesi / 20 yaş ve üzeri / 10:00 -12:00 /Sinem Ertaner (Turkuaz Seramik Atölyesi)

Başlangıç seviyesinde olan katılımcılara çamuru elle şekillendirme ve seramiğe dönüştürme sürecindeki temel teknikler öğretilecek, ileri seviyedeki katılımcılar için ise yaratıcılık esaslı modüler objeler üretilecek ve bu objelerin renklendirme sürecinde farklı pişirim teknikleri ve sır çalışmaları deneyimlenecek.

 

 

Bilgi ve kayıt için:

Zehra Şonya; 0533 8663085, zehra.sonya@gmail.com

Özgül Ezgin 0533 8640418, ozgul.ezgin@gmail.com

..
..

Web Site Counter(web site counter)  [impressum