Heidi Trautmann

704 - 24th North Cyprus Photo Competition plus terms
10/15/2014

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI
EKONOMİ TURİZM KÜLTÜR VE SPOR BAKANLIĞI
 
KÜLTÜR DAİRESİ
                                                                                                                      10 Ekim 2014
 
-       XXIV. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser kabul edilmeye başlandı
-       Kültür Dairesi’ne bağlı Atatürk Kültür Merkezi’ne yapılacak eser teslimi için son tarih 21 Kasım 2014 olarak açıklandı
 
     Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, 24 yıldan bu yana kesintisiz olarak düzenlediği ve bu yıl ilk kez üç farklı kategoride gerçekleştireceği XXIV. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne başvuru kabul ediyor.
     Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını ve Kıbrıs Türk fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne bu yıl, konunun serbest bırakıldığı Siyah/Beyaz ve Renkli ile Doğa kategorilerinde 21 Kasım 2014 tarihine kadar eser kabul ediliyor.
     Kültür Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, 17 yaşını dolduran tüm KKTC vatandaşlarının başvurabileceği bildirilen XXIV. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser verecek katılımcıların, her bir kategoriye en az üç, en çok beş eser vererek yarışmaya tüm kategorilerde katılabilecekleri belirtildi.
     Yarışma Şartnamesi’nin kulturdairesi@yahoo.com adresine e-posta atılarak talep edilebileceği veya Kültür Dairesi ve Atatürk Kültür Merkezi’nden alınarak detaylar hakkında bilgi sahibi olunabileceği ifade edilen açıklamada yarışmaya gönderilecek fotoğrafların, dijital olarak jpeg formatında, kısa kenarı maksimum 40cm ve 300dpi olarak CD ortamında teslim alınacağı bildirildi.
     Eser tesliminin Atatürk Kültür Merkezi’ne “Alındı Belgesi” karşılığında yapılacağı vurgulanan açıklamada, yarışmaya başvuracak her katılımcının, üzerine 7 rakamdan oluşan bir rumuz yazacağı kapalı zarf içerisinde, üzerlerinde aynı rumuzun yazılı olacağı iki adet CD vererek başvurusunu gerçekleştirebileceği ifade edildi.  Birinci CD’de sadece yarışmaya verilecek eserlerin kategorilerine göre farklı dosyalarda kaydedilmiş hali ve varsa eserlerin ismi ve belirlenen rumuz ile eserlerin ölçülerinin yazılacağının altı çizildi. Birinci CD’de kayıtlı eserlerin hiçbir yerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir yazı veya işaret bulunmaması gerektiğine dikkat çekildi.
İkinci CD’de ise yarışmaya katılacak eserlerin dosyalarının yanı sıra, katılımcının kimlik ve iletişim bilgileri ile son üç yıl içerisinde yer aldığı etkinlikleri içeren kısa bir özgeçmişinin kaydedilmesi gerektiği vurgulandı.
  Şartnamede belirtilen katılım koşulları kapsamında yarışmaya herhangi bir kategoride verilen bir fotoğrafın sadece bir tek kategoride yarışabileceği ve üzerinde değişiklik yapılarak diğer kategorilere verilemeyeceğinin altı çizildi. Yurt içinde düzenlenmiş herhangi bir yarışma veya sergide ödül ve/veya sergileme almış fotoğrafların yarışmaya katılamayacağı da ifade edilen şartnamede bu gibi fotoğrafların üzerinde değişiklik yapılsa dahi yarışmaya kabul edilmeyeceği belirtildi.
     Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserlerin tespit edilmesi halinde, bu konumdaki eserlerin almışsa unvanı, derecesi, ödülü ve her türlü kazanımlarının geri alınacağı, yerine başka eser konmayacağı ve derece ile ödülün boş bırakılacağı bildirildi.
Önümüzdeki günlerde belirlenecek seçici kurul üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, ödül alacak ve sergilenmeye değer bulunacak eserlerin Kültür Dairesi tarafından basılarak sergilenmeye hazır hale getirileceği kaydedildi. Seçici kurulun kendi saptayacağı yöntemle yapacağı değerlendirme sonucunda, en fazla eseri sergilenmeye değer bulunacak katılımcıya teşvik amaçlı plaket verileceği ifade edildi. Sergilenmeye değer bulunan eserler içerisinden her kategoriden bir esere 2000TL Başarı Ödülü ve yine her kategoriden bir esere de 500TL Mansiyon Ödülü verileceği açıklandı.
     Seçici kurulun ödül vermeye ve sergilemeye değer bulacağı eserler 23 Aralık – 2 Ocak 2014 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda sergilenecek.
 

 
BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI, EKONOMİ, TURİZM, KÜLTÜR VE SPOR BAKANLIĞI
KÜLTÜR DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ
 
Tel : 0392 22 75456 - 0392 22 87749
Fax: 0392 22 70637


For the terms of competition please refer to kulturdairesi@yahoo.com


Web Site Counter(web site counter)  [impressum