Heidi Trautmann

Nov 04-12, 2017: TRNC at 36th International Bookfair and TÜYAP International Art Fair in Istanbul
11/4/2017

                                                                

 


KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI

KÜLTÜR DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

BASIN BİLDİRİSİ                  

3 Kasım, 2017

 

 

-       Kültür Dairesi, Kıbrıs Türk yazın sanatı ve Kıbrıs Türk plastik sanatını İstanbul’a taşıyor

-       KKTC sanatı ve sanatçısıyla 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve ARTİST 2017/27. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nda yerini alıyor

 

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.’nin organizatörlüğünde 4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında, eş zamanlı olarak, İstanbul’da gerçekleştirilecek 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile ARTİST 2017/27. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı 4 Kasım Cumartesi günü Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılıyor.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, Kıbrıs Türk yazın sanatını ve sanatçılarını tanıtıp daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda ve Kıbrıs Türk plastik sanatını ve sanatçılarını yurtdışına taşımak ve tanıtmak hedefiyle de ARTİST 2017/27. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’ndaki yerini alıyor. Kültür Dairesi koordinasyonu ile bu yıl kitap fuarında yazın sanatını temsilen Özgül Gürkut, Damla Soyalp, Kadir Kaba ve Fatma Akilhoca yer alacakken, sanat fuarında açılacak sergide eserleri sergilenecek plastik sanatçılar da Şenol Özdevrim ve Bahar Çıralı oluyor.

Kitap Fuarı

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin işbirliği ile düzenlenen, Türkiye ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşacaklar. ““İyi ki Varsın Edebiyat”” temasıyla kapılarını açacak olan 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda bu yıl Onur Yazarı Ayla Kutlu oluyor. Onur konuğu ülkenin ise Kore Cumhuriyeti olacağı Fuar’da KKTC de, Kültür Dairesi koordinasyonuyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yayınları standını açacak.

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp Kaya’nın başkanlığında açılacak 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’ndaki Salon 2 Stand 2601B adresli KKTC Yayınları standında, Özgül Gürkut, Damla Soyalp, Fatma Akilhoca ve Kadir Kaba’nın imza günleri de düzenlenecek. Fuarın açılacağı 4 Kasım Cumartesi günü ve 5 Kasım Pazar günlerinde gerçekleştirilecek imza günü etkinlikleri çerçevesinde Gazeteci Yazar Özgül Gürkut ve Damla Soyalp “Yarım Kalmış Bir Yaşam, Dr. Burhan Nalbantoğlu” isimli Kıbrıs Türk Tabipleri Odası yayınlarından çıkan kitaplarını imzalayacaklar. Şair Fatma Akilhoca’nın Işık Kitabevi Yayınlarından çıkan 5. kitabı “Tuz Dölü” ve diğer kitaplarını imzalayacağı ve Fotoğraf Sanatçısı Araştırmacı Yazar Kadir Kaba’nın “Kıbrıs Türk Fotoğrafı’nın Kökeni” isimli kitabı ve diğer kitaplarını imzalayacağı imza günleri ise 11 ve 12 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

ARTİST 2017

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak sanatseverlere kapılarını açacak olan ARTİST 2017 / 27. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nın bu yılki teması “Ütopya” olarak belirlendi. Fuar yaklaşık 1000 sanatçının işlerinin sergilendiği galeriler, bağımsız grup ve inisiyatifler ile birlikte 150’ye yakın genç sanatçıyı da konuk edecek.

Dokuz gün süresince birbirinden önemli sergilere ev sahipliği yapacak İstanbul Sanat Fuarı’nda Kıbrıs Türk sanatını temsilen Kültür Dairesi koordinasyonu ile açılacak ütopya konseptli sergide, Ressam Bahar Çıralı ile Resim ve Seramik Sanatçısı Şenol Özdevrim’in eserleri sergilenecek.

İki farklı salonda açılacak olan ARTİST 2017 yaklaşık 12.500 metrekarelik bir alanda kuruluyor.

 

 

 


If you want to know details in English click on the link. http://tuyap.com.tr/en/exhibitions/36th-international-istanbul-book-fair#scope-of-the-fair


Here are some photos of the TRNC stand on the Book Fair


Our artists Bahar Cirali and Senol Özdevrim are present with their art works
Our artists Bahar Cirali and Senol Özdevrim are present with their art works


Books that are presented during the fair
Books that are presented during the fair


Another book presentation
Another book presentation


My books on the arts in North Cyprus have also traveled to Istanbul for the Book Fair at the TRNC stand
My books on the arts in North Cyprus have also traveled to Istanbul for the Book Fair at the TRNC stand

Web Site Counter(web site counter)  [impressum