Heidi Trautmann

May 02-09: MAGEM in the City of Famagusta Art Event
5/5/2014

 • MAGEM  DE  SANAT HERYERDE

 • MAĞUSADA BOYDAN BOYA SANAT

 • MAGEM III.SANAT BULUŞMASI ve ATÖLYELER BAYRAMI BAŞLADI...

 • 2 Mayıs başlayan Atölyeler Bayramı 6 Mayısta sona ererken Sanat Buluşması 9 Mayıs günü tamamlanacak.

   

   

  2 Mayıs günü MAGEM Sanat Atölyelerinde başlayan Sanat Buluşması ve Atölyeler Bayramı, her yıl tekrarlanarak kültür sanat farkınadalığı artmak adına çalışmalar yapılmakta.

  Farklı disiplinlerde çalışan sanatçıları biraraya getirerek, beraber üretmelerini sağlamak, ve üretirken aynı zamanda katılımcılara öğretimde sağlayarak belkide hayatlarında sanatla buluşmayan kişilerin sanat adına bilgi ve deneyim kazanmalarını sağlayarak, sanat adına farkındalık yaratmak ve sanata bir nebze dikkat çekmek  hedefiyle yapılmaktadır.

  Disiplinlerarası olan Atölyeler Bayramı ve Sanat Buluşması,resim, heykel, cam, seramik, gravür, ahşap oyuncak yapımı, keçe yapımı, ahşap baskı atölyelerini içermekte.

   Katılan sanatçılar; Ali DİRİER, Kadriye KINTIK, Tolga Yurtözveri, Eda Taşlı,Ali Asgar ÇAKMAKCI, Akın AKÇINER, Nurseren TOR, İhsan KENDİR, Ayşem OTÜK,Nurtane KARAGİL,Hasan IŞIK,Ayten HÜSEYİN,Ayhatun ATEŞİN

   

  2 Mayıs günü Yakındoğu Ünüversitesi mimarlık öğrencileriyle yapılan atölye çalışmaları ardından Elif Ağatekin “Kamusal alanlarda atık malzemelerin kullanımı” ve “Eskişehir seramik parkı” projesi ile ilgili bir söyleşi ve sunum gerçekleştirdi. Ardından çamurdan spontane çalışmalarla elle çamura şekil verirken kendi persfektileriyle yeni bir şehir inşa edildi. Boyayıp sırladıkları pişmiş toprak işler, raku fırınlama yapılarak ateşin büyüsüyle  görsel şölen etkisinde izleyiciyle buluştu.

   

  Atölyeler Bayramı devam ederken genç, yetişkin  ve çocuk atölyelerinin farklı disiplinlerde devam eden çalışmalarına  ilgi yoğun. Pazartesi günü de devam edecek atölyeler ilkokul ve okul öncesi çocukların farklı disiplinleri öğrenip uygularken, yanında, Sanat eğitimi alan öğrencilerin,sanata ilgi duyanların alanlarında isim yapmış  usta sanatçılar ile buluşarak onların teknik ve artistik becerilerini, deneyimlerini gözleyebilmelerine, deneyim kazanmalarına olanak tanıyacak.

   

   

   

   

   

   

   

   

  MAGEM Başkanı Cansu CANALP;

  Amacımız coşkulu,katılımcı,özğür yaratıyı çağrıştıran şenlik nitelikli atölye çalışmaları. Hedef kitle 7 den 77ye herkesin ilgi ve alakasını sağlamak.Eğlenirken öğrenmek. Öğrenirken üretmek....Çocukların Bir bilen rehber hoca ile denemek,keşfetmek ve yaşama daha anlam yükleyerek bakabilmek yetisi kazanmalarına olanak tanımak.

   

  MAGEM Sanat eğitmeni Ayhatun ATEŞİN;

  Arkadaşlığın, birlikte çalışmanın eğlenceli yanıyla çocukların yaratıcı dünyalarına dokunuyoruz Hayaller nesneye dönüşüyor.Resimler canlanıyor,Önce çizip sonra boyuyor yada çamurla  parmakları dans ederken yeni tatlar keşfedebiliyorlar.  .Atölyeler de çağdaş sanatdaki farklı tekniklerle tanışan olan katılımcılar özellikle çocuklar göz ile düşünme yetisini kazanıyor.Algılama,görmeyi öğrenme,beğeni ve estetik değerlerin oluşması gibi konularla başlayan sanata böylesi çalışmalar yaratma ve yaratımdan zevk almaya dönüşerek yaşamlarında  sosyal risklerdide  uzak tutmaya vesile oluyor. Öğretim elemanlarının ve ilgili sanat dostlarının bu buluşma ile çağdaş sanat ve kültür, gelişen teknoloji hakkında bilgi alışverişinde bulunmaları ve Kıbrıs kültürünü tanıtmaları için ortam yaratmak hedeflerimiz arasında.

  Sanat Buluşmasında sanatçılar tarafından üretilen işler MAGEM kolleksiyonuna girerken MAGEM bahçesi adeta bir açık hava müzesine dönüyor.

   

Web Site Counter(web site counter)  [impressum