Heidi Trautmann

July 26 - 30 - A Fantastic Programme for children of 12-17, starting now!
7/24/2010

LAST WEEK FOR REGISTERING FOR THE PROGRAM!
DO NOT MISS THIS FANTASTIC PROGRAM!  
________________________________________
 
CULTUREDMINDS AT SIDESTREETS
Cultivate your mind!

Sidestreets’ Culturedminds program is designed for children in the 12-17 age group. (younger children can also be considered with a prior phone call from their parents).
...
The purpose of the program is to entertain children in different ways and to raise the level of their general education and social awareness.

There are no books or examinations! This is a kind of education that develops children’s the interests and skills using visual and auditory tools. These kinds of experiences are very critical, especially in the teenage years and the program will help the children to find themselves and gain self confidence.

Sidestreets’ Culturedminds program offers children an easy and a fun way of learning, regardless of their English level!

Sports, English fun and games, handicraft activities, language skills and carefully designed fun activities are included in the program which will run between July 26 and July 30 from 09:30 to 15:30 every day.

The program covers a wide range of topics, such as the History of Chocolate, World Social Values, Jazz, the Japanese art of Origami, sports, arts... a week full of joy, fun games and tasty food... All of the seminars are interactive, visual and auditory.. and some, like the history of chocolate, have tasting sessions!
We would like to welcome you to spend a memorable week full of new and interesting experiences!

For three years Sidestreets has been offering the highest quality English courses in Cyprus taught by experienced native speakers. And Culturedminds, Sidestreets’ unique cultural program, has excited and engaged children for two years.

Registration for the program has started!

The Five-day program (9:30-15:30), including tours, travel expenses, snacks (water and juice inc.), lunch, drinks, all materials, and the certificates costs 350 TL per person. (Payments are made during the registration period and in case the program is cancelled, fully refundable).

Parents should bring their kids to Sidestreets on Monday, Wednesday and Friday between 9:00-9:30. On Tuesday, they should be dropped off at Yarim swimming pool between 9:15-9:30. (Sidestreets will take care of the transport from Yarim to Sidestreets building). Parents should pick up their children at 15:30 (every day of the program) in front of Sidestreets. Children are advised to dress in casual clothes on every day of the program except Tuesday (as they are going to Yarim swimming pool, they should bring their swimsuits and towels).

Tel: 2293070/1 email: info@sidestreets.org web: www.sidestreets.org

____________________________________________________________

SIDESTREETS’TE KÜLTÜRUS
Zeka kültürler beslenir!

Sidestreets Kültürus programı, 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklar için hazırlanmıştır ( birkaç yaş farkla yaşı tutmayan çocukların önceden bir görüşme yapılarak kabul edilmesi de mümkün olabilir).

Bu kampın amacı cocukları eğlendirerek farklı yöntemlerle genel kültür ve kültür farkındalığı ön plana çıkarmaktır.

Kitaba ve sınava dayalı olmayan, deneyim ve görsel yollardan çocukların ilgi ve becerilerinin ön plana çıkabileceği bir eğitim! Özellikle ergenlik yıllarında çok kritik olan bu tür deneyimlerin çocukların kendi kendilerini tanımalarına yardımcı olacaktır.

Sosyal, temiz, ve güvenli bir ortam içerisinde, en iyi, en doğru ve uluslararası bir dil olan Ingilizce’de seviyeleri ne olursa olsun, zorluk yaşamadan kolayca ve eğlenerek öğrenecekleri bir süreç.

26-30 Temmuz’da 9.30-15.30 saatleri arasında yer alacak olan programlar arasında spor, oyun, el becerileri, dil becerileri, özel hazırlanmış konularla eğlenerek öğrenecekleri aktiviteler yer almaktadır.

Çikolatanın tarihinden dünya sosyal değerlerine, Jazz’dan Japon sanatı Origamiye, spordan sanata... bir hafta boyunca eğlenceli yarışmalardan ve oyunlardan, neşeli yemeklere... Tüm seminerler interaktif ve yoğun olarak görsel bir anlatım izlemekle birlikte genelinde--ör. Çikolata’nın tarihi ile birlikte tat--deneme ve yarışmalar gibi etkinliklerle de tamamlanmaktadır.

Yeni deneyimlerle unutulmaz bir hafta geçirmek üzere SIDESTREETS’te buluşalım!

Sidestreets üç yıldan beridir deneyimli ve güvenilir hocaları ile her yaşta çocuk ve yetişkinlere İngilizce dil eğitimi vermektedir. İki yıldan beri uygulamaya başladığı kültürel programlarda ise, hem ülkede tek olmayı hem de öğrenciler tarafından beğenilmeyi başarmıştır.

Sidestreets Temmuz Yaz Programı için kayıtlar şimdiden başlamıştır...

Beş günlük program 9.30-15.30 aktiviteler, kültürel programlar, gün içi geziler, ara öğünler ve öğle yemekleri, kullanılacak tüm malzemeler ve sertifika dahil. 350TL. (Ödeme kayıt sırasında yapılır ve programın Sidestreets tarafından iptal edilmesi söz konusu olursa geri iade edilir.)

Pazartesi, Çarşamba ve Cuma öğrenciler saat 9.00-9.30 arasında Sidestreets’e aileleri tarafından bırakılır. Salı ve Perşembe günleri ise 9:15-9:30 arasında Yarim Yüzme Havuzuna bırakılacaktırlar. (Ara transferleri Sidestreets üstlenecektir.) Aileler hergün öğleden sonra saat 15.30 da çocuklarını Sidestreets binasından arayabileceklerdir. Öğrencilerin genelde rahat kıyafetler giymeleri, Salı ve Perşembe günleri ise mayo ve/veya spor kıyafetlerini (havlu) de getirmeleri hatırlatılır.

Daha fazla bilgi için: 2293070/1 i arayabilirsiniz veya info@sidestreets.org’dan bize ulaşabilirsiniz. (www.sidestreets.org)
 
Web Site Counter(web site counter)  [impressum