Heidi Trautmann

Apr 2 - A concert in memory of the great folk music bard, poet, composer Neşet Ertaş
3/30/2013

 

 

It is a sad story of a musician who started his career at very young age, went to play in night clubs, married and had children, got paralysed and emigrated to Germany when he was nearly forgotten in Turkey. They believed him deas and played his music without paying him his dues. Later he returned to his home country and started a new career. He became a famous folk music singer and everybody knows his warm voice. He died last year. This concert will be held at the Atatürk Cultural Centre on April 2 at 20:30.

 

Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu’ndan
“Neşet Ertaş Ustaya Saygı Konseri”

 

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi bünyesindeki Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu, Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi geçtiğimiz yıl vefat eden, Türk ozanı Neşet Ertaş anısına bir konser veriyor. “Neşet Ertaş Ustaya Saygı Konseri” 2 Nisan 2013 Salı akşamı saat 20.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak.

 

"Bozkırın Tezenesi" olarak da bilinen, Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' ünvanını; "hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor” diyerek kabul etmeyen, TBMM tarafından üstün hizmet ödülü verilen Neşet Ertaş anısına düzenlenecek konserde sadece Ertaş’ın eserleri seslendirilecek.

 

İlker Dölek yönetimindeki Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu’nun sunacağı konserde, Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilmiş sanatçının halka mal olmuş “Acem Gızı” ve “Karadır Bu Bahtım Kara” gibi eserleri de yer alacak.

 

İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş ve bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuarlarda ders olarak okutulmuş olan Neşet Ertaş anısına düzenlenecek “Neşet Ertaş Ustaya Saygı Konseri” halka açık ve ücretsiz olarak sunulacak
Web Site Counter(web site counter)  [impressum