Heidi Trautmann

May 02 - 13: 12th International Bellapais Spring Music Festival
4/21/2016

Click on poster to see the programme


12. Bellapais İlkbahar Müzik Festivali Başlıyor

12. Bellapais İlkbahar Müzik Festivali 2 Mayıs – 13 Mayıs tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği’ nin KKTC Cumhurbaşkanlığı, TC Büyükelçiliği, KKTC Turizm Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürlüğü ve Vakıflar Dairesi Müdürlüğü İşbirliğinde ve Girne Rocks Hotel, Deniz Plaza, Hotel Bellapais Gardrens ve Kybele Restaurant’ ın katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Festival 2 Mayıs Pazartesi akşamı KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ nın sunacağı konser ile açılacak. KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ nın Bellapais Manastırı’ nda ilk kez sahne alacağı bu tarihi konseri şef Ali Hoca yönetecek. Dünyaca ünlü piyano virtüözü TC Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ve dünyaca tanınmış Rumen trompetçi Julian Lupu’ nun solist olarak yer alacağı konserin ilk bölümünde Dmitri Shostakovich’ in çok sevilen 1. Piyano Konçertosu’ nun KKTC’ de ilk seslendirilişi gerçekleştirilecek.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserin ikinci bölümünde E. Elgar’ ın Serenad’ ını, B. Bartok’ un Romen Halk Dansları’ nı ve Ali Hoca’ nın Heyecan ve Kervan yapıtlarını seslendirecek.

5 Mayıs Perşembe akşamı festival’ de Gitar Resitali yer alacak. Kariyerini Hollanda’ da sürdüren tanınmış gitar virtüözü Ozan Sarıtepe Bellapais Manastırı’ ndaki resitalinde Albeniz, Tarrega, Ruiz Pipo, Torroba, Liobet, Pujol ve De Falla’ nın Klasik Gitar için en seçkin yapıtlarını yorumlayacak.

8 Mayıs Pazar akşamki festivalin konukları ünlü Rumen Soprano Otilia Radulescu ve Azeri Piyanist Terane Abbaszade Bellapais Manastırı’ nın büyüleyici atmosferinde Şan – Piyano Resitali sunacaklar. Radulescu ve Abbaszade resitallerinde Haendel, Caccini, Puccini, Delibes, Grieg, Albeniz, Gershwin, A.L. Webber, L. Bernstein, Ginastera ve Sartori’ nin Opera, Müzikal ve Traditional eserlerinden en seçkinlerini seslendirecekler.

11 Mayıs Çarşamba akşamı Festival’ de Kıbrıslıtürk Kemancı Nihat Ağdaç ve İngiliz Piyanist Emil Duncmb Keman & Piyano Resitali yer alacak. Nihat Ağdaç ve Emil Duncmb verecekleri resitallerinde Keman & Piyano edebiyatının en güzel yapıtlarından J. Brahms’ ın ve C. Franck’ ın Keman – Piyano Sonatlarını yorumlayacaklar.

Festival 13 Mayıs Cuma akşamı Türkiye’ nin üstün yetenekli gençlerinden Deniz Şensoy ve Süeda Çatakoğlu’ nun verecekleri Keman – Piyano Resitali ile sona erecek. Deniz Şensoy ve Süeda Çatakoğlu Beethoven Spring Sonata, Chopin Etude No.7, Shostakovich Four Preludes, Achron Hebrew Melody, Schumann Noelette ve P. De Sarasate Carmen Fantasy eserlerini seslendirecekler.

Tüm Konserler Bellapais Manastırı’ nda Saat 20.30’ da başlayacak. 2 Mayıs’ daki Festival Açılış Konseri Protokole ve Halka Açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Diğer Konserlerin biletleri Lefkoşa Deniz Plaza, Girne Deniz Plaza, Dome Hotel, Bellapais Gardens, Kybele Restaurant ve Konser Girişinden temin edilebilinecek. 
Web Site Counter(web site counter)  [impressum