Heidi Trautmann

my books > north cyprus my way [tr]

‘Kuzey Kıbrıs Benim Yolum’- Heidi Trautmann’ın yeni kitabı


Kendi yazıları ve yerel şairlerden şiirler

‘Kuzey Kıbrıs Benim Yolum’ Heidi Trautmann’ın ada boyunca gerçekleştirmiş olduğu edebi yürüyüşlerden, insanlarla görüşmelerinden, onların hikayeleri ve günlük yaşamlarından, mekanlardan, köylerden ve şehirlerden, doğadan, gökyüzü ve denizden edindiği kişisel deneyimleridir. Bir ülkenin ruhunu en iyi o ülkenin yazarları ve şairlerinin anlatabileceğinden, Kıbrıslı şairlerin şiirlerini de dahil etmiştir. Kitap Kıbrıs’a gelen gezginlere yöneliktir bu sebeple hem İngilizce hem Almanca yazılmıştır. Şairlerden de kendi şiirlerinin çevirisinin yapılması için izin istemiştir.

Kuzey Kıbrıs Benim Yolum- Heidi Trautmann ın yeni kitabı
Yazar tarafından tanıtım

Turistlerin ziyaret edecekleri ülkeyi belirlemelerinde kendilerinin ilgi alanları yön vericidir. Belki eski yapıtlara veya geleneksel mutfağa veya doğayı keşfetmeye ilgi duyarsınız. Eğer yerel insanlarla görüşme niyetiniz varsa, onlarda cafelerde oturmalısınız veya saçlarınızı yerel kuaförlere kestirip onların günlük ufak sorunlarını dinlersiniz. En iyisi hepsini yapmak, özellikle de bir ülkede yarı zamanlı veya mukim olarak yaşamak için gelmişseniz. Ben yaşadığım bu ülkeyi, insanlarla konuşarak, söyleşiler yaparak, sahne sanatları, edebiyat, sanat ile ilgili kişilerle konuşarak keşfetmeyi tercih ettim. Sonuç olarak da, “Kuzey Kıbrıs’ta Sanat ve Yaratıcılık” isimli kitabımı yayınladım.

Ancak hepsi bu değil, düşündüm ve insanların içinde yaşamakta oldukları atmosferi, küçük geleneksel yolları, şerhirlerde veya köylerde boş boş dolaşarak ve faaliyetleri gözlemleyerek görmek istedim, kendimi toprağa bağlamak için, kendi zeytin ve bademlerimi alarak, Kıbrıslı arkadaşlarımdan tarifler aldım, onlar gibi yapmaya çalıştım.

Kıbrıs, aslında içinde yaşadığımız Kuzey Kıbrıs olabildiğine derin ve geniş bir kültür sunmaktadır ve gelişimi hiç durmadan, zaman içerisinde gençlere daha iyi eğitim imkanlarıyla değişiyor, yaşam tarzları değişiyor, tipik Akdenizli şekilde “Laisser Faire” hepsinin kombinasyonu halinde geliyor, omuz silkme ve mimikler, şiirler ve müzik sevgileri. Ama ayrıca-satır arası-azınlık olarak 50 yıllık bir izolasyonun acısının ardından, tanınmayan genç bir cumhuriyet, ümitleri ve hayal kırıklıkları ve onunla başa çıkmaları.
İşte kitabım bununla ilgilidir.

Sponsor:
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ/
BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI
EKONOMİ, TURİZM, KÜLTÜR VE SPOR BAKANLIĞI


ISBN 978-9963-731-04-6
Kitaplar tüm kitabevlerinde yerini alacaktır: Bestseller Karakum, Bestseller Alsancak, Street Art Café and Bookstore Doğanköy (Erduran Labaratuarı karşısı), Round Tower Girne, Deniz Plaza, Işik Kitabevi Lefkoşa, Galeri Kültür, Khora ve FANUS Shop Girnede.

Daha fazla ayrıntı için Heidi Trautmann ile iletişime geçiniz: heiditrautmann@hotmail.com 


Click here for the English version of the page.

Klicken Sie hier für die Deutsche version der seite.

 

Web Site Counter(web site counter)  [impressum